2 Ekim 2023

Kolajen nedir? vücudun doku ve organlarının korunmasını ve yeniden yapılmasını sağlayan, vücutta en fazla bulunan protein çeşididir.

Kolajen proteini vücutta pek çok organ hücrelerinin yapısında yer almakla birlikte, deri, kemik ve kas hücrelerimizin yapısında da önemli rol oynar.

Kolajen Vücutta Ne İşe Yarar?

Kolajen proteini bağ dokuların yapısı için oldukça önemlidir ve dokular arasında adeta yapıştırıcı özellik göstererek onları bir arada tutar.

Temel görevi bağ dokularını onarmak ve yeni bağ dokusu oluşturmaktır. Vücut içinde pek çok farklı alanda görevi olan kolajen vücuttaki sağlıklı işleyişi sağlar.

Vücutta farklı tipte kolajenler bulunur. Bunlar:

Tip 1 Kolajen: Vücutta oranı en fazla bulunan kolajendir. Bu kolajenler, kemik, deri, kas ve diş yapısının oluşmasında etkilidir. Bu formdaki kolajen takviyeleri özellikle sığır ve balık kaynaklıdır.

Tip 2 Kolajen: Bu tür kolajenler, Tip 1 kolajenlere göre daha gevşek bağlıdır. Eklemlerdeki elastik kıkırdakların oluşumunda görev alırlar. Eklem kıkırdağının dayanıklılığını sağlar. Genellikle sığır ve tavuklardan üretilir.

Tip 3 Kolajen: Bu kolajen tipi cilde esneklik kazandırır. Kas, organ ve damar yapılarının temelini oluşturur. Sığır kaynaklı  bulunan genellikle kolajen takviyesidir.

Tip 4 Kolajen: Bazal lamina diye nitelendirilen ve ince bir tabakada bulunan bir kolajen türü olarak karşımıza çıkar. Hücreleri destekleyerek organ ve dokuların yüzeyini kaplamaktadır. Cilt yapısının oluşumunda kullanılır.

Vücuttaki Protein Neden Azalır?

Yaş aldıkça vücuttaki kolajen kaybı artmaktadır. İnsanların yaşlanması, vücutta bulunan kolajen proteinlerinin azalmasıyla orantılı ortaya çıkar.  Bunun bazı sebepleri de beslenme yetersizlikleri, ciltteki kuruluğun artması, vücuttaki oksijenin azalması, sigara ve alkol tüketimi, stres, bazı vitaminlerin eksikliği, zararlı güneş ışınları ve diğer başka dış faktörlerin etkisidir. 25 li yaşlardan sonra vücuttaki kolajen sentezi azalmaktadır.

Kolajen kaybı ile deri esnekliğini kaybeder ve cilt donuklaşır, kırışır be daha da yaş aldıkça bazı kahverengi lekeler ortaya çıkar. Bununla birlikle bağ doku ve kıkırdaklar esnekliğini kaybeder bu yüzden de çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Ayrıca kolajen aşısı da olabilir, vücudunuzdaki dengeyi sağlayabilirsiniz.

Kolajen Formları Nelerdir?

Bu takviyeye başlamak kadar önemli olan bir diğer şey kolajeni ne zaman kullanmaktır.

Kolajen takviyeleri birçok çeşit ve formda bulunur. Bu sebeple kullanım şekilleri değişkenlik gösterir. Kolajen takviyelerini üç ana grupta toplayabiliriz:

  1. Toz Kolajen: Birçok yemek ve içecekle kullanıma uygun en popüler kolajen formu toz kolajendir. Tekli şişelerde veya kavanoz şeklindeki ambalajlarda kullanıma sunulur.
  2. Sıvı Kolajen: Kullanımı en rahat kolajen formudur. Oz kolajenin su ile karıştırılır, içime hazır hale getiririlir ve oluşan kolajen takviyelerine denir.
  3. Tablet / Kapsül / Hap Kolajen:  Toz kolajenin tablet, hap ya da kapsül haline getirilmesiyle oluşan kolajendir. En düşük miktara sahip kolajen takviyesi olmasıyla bilinir.

Türleri Nelerdir?

Kaynağına Göre Kolajen Takviyelerini Dört Ana Grupta Toplayabiliriz:

  • Sığır Kolajeni
  • Balık Kolajeni
  • Tavuk Kolajeni

Yumurta Kabuğu Zarı Kolajeni

30 yaş altında olanlar için günlük kullanım dozu 1.000 mg- 10.000 mg arasıdır. Bu ürünleri 1-3 aylık kürler halinde kullanılır.

30 yaş üzerinde olanlar ise günlük kullanım dozu 2.000 mg- 10.000 mg arası olan kolajen takviyelerini 8-12 hafta arası kürler halinde kullanıp sene içerisinde bu kürü 2-4 kez uygulayabilirler.

Daha fazla bilgi için Cinik Polikliniği adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

DIYETIYSEN SANEM KİMYON

Leave a comment

Mesaj Gönder
1
Canlı Destek
Scan the code
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?