1 Ağustos 2023

Akne oluşumunda, gün içerisinde tükettiğimiz besinlerin doğrudan ilişkisi olduğu yapılan son araştırmalarda gözlenmiştir. Yanlış beslenme alışkanlıkları özellikle genç yaşta ve ileriki yaşlarda da sivilceye neden olabiliyor. Ancak her besin herkesin cildinde aynı etkiyi yaratmıyor tabi. Sivilce oluşumunu tetikleyecek besinler de herkeste akne oluşumuna neden olmaz.

Diyet, Cildi Nasıl Etkiler?

Bazı besinlerin fazlaca tüketilmesi vücutta insülin hormonunun salgılanmasını arttırır. Kanda aşırı insülin salgılanması yağ bezelerinin daha çok yağ üretmesine sebep olduğu için sivilce oluşumunu tetikleyebilir. Bu besinlerde bazıları makarna, beyaz pirinç, beyaz ekmek ve şeker, yüksek glisemik karbonhidratlar, doymuş ve trans yağlardır.

Akne nedir, Nasıl Oluşur?

Akne; deri altındaki yağ bezlerinin tıkanmasıyla oluşan bir cilt problemidir. Genellikle yüz bölgesinde ve göğüs ve sırt kısmında oluşur. Sivilceler yoğun olarak ergenlik çağında olan erkek ve kız çocuklarında görülür. Ayrıca 30 ila 40 yaş aralığında cildin yağ durumuna da deri de oluşabilir. Fakat akne korkulacak bir hastalık türü değildir, düzenli beslenme ve sağlıklı bir yaşam sürüldüğü taktirde kolaylıkla kurtulunabilir.

Bazı ilaçlar ve stres sivilceleri tetiklese de zamanla vücut kendini dengeler ve akneler zamanla yok olur. Akneler kırmızı ucuyla sarı iltihabıyla ya da küçük komedon siyah noktalarla gözle görünür bir hal alır ve kötü bir görüntü oluşturabilir. Başarılı bir akne tedavisi ve diyetle bu deri probleminden arınabilirsiniz.

Akne Ve Beslenme İlişkisi

Glisemik indeksi düşük, düşük şekerli dengeli bir beslenme rutini ciltteki sebum dengesinin oluşmasını engellemede bu sayede akne oluşumunun engellenmesinde önemli rol oynar.

Akneden Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

 • Sivilce oluşumunu engellemek için dikkat edilmesi gereken ilk şey bol bol su içmektir. Su, sağlıklı ve temiz bir cildin temelidir. Gün içerisinde vücudumuzun ihtiyacı kadar su içmeye özen göstermeliyiz. Bunun yanında yeterli su tüketimi gün içerisinde almanız gereken kaloriyi de dengeler.
 • Glisemik indeksi düşük beslenilmelidir. Glisemik indeksi düşük beslenmek için beyaz ekmek yerine tam buğday ekmek yenmelidir. Meyve ve sebze tüketimi arttırılmalı, omega 3 tüketimi arttırılmalı ve alkol, tuz tüketimi sınırlandırılmalıdır.
 • Şekerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır. Bu madde akne tedavisinde en önemli kurallardan biridir. Sınırlandırmak için rafine karbonhidratlardan, ve şekerli tatlı ve içeceklerden uzak durulması gerekir.
 • Yeşil yapraklı sebzeler tüketin. Sebze tüketimi, cildin sağlıklı, parlak ve aknesiz olmasında önemli rol oynar.
 • Süt ürünleri akne oluşumuna sebep oluyor. Yapılan birçok araştırmaya göre süt ürünleri özellikle gençlerde şiddetli akne lezyonlarına sebep olmaktadır.
 • Yapılan çalışmalara göre paketli gıdalar ve fast food tüketimi akne oluşumuna sebep oluyor. Bunun yanında gazlı içecek tüketimi de sivilce oluşumunu tetikleyebiliyor.
 • Tabi ki bunların yanında vücudun aşırı sebum salgılaması, hormonal ve genetik sebepler akne oluşumuna sebep olabilir.

Sivilceden Kurtulmak İçin Diyetimize Hangi Gıdaları Ekleyebiliriz?

 • A vitamini içeren sebze ve meyveler: Havuç, ıspanak, yaban mersini, ahududu gibi sebze meyveler A vitamini bakımından zengindir.
 • C vitamini: Portakal, greyfurt, çilek, kırmızıbiber gibi sebze ve meyvelerin C vitamini içeriği yüksektir.
 • Çinko: İçeriğinde çinko olan besinler sivilce oluşumunu engelleyebiliyor. Balık, soya fasülyesi ve fındık gibi yiyeceklerin içinde bolca çinko bulunur.
 • Prebiyotikler: Hem bağırsak hem de cilt sağlığı için oldukça önemlidirler. Enginar, soğan, sarımsak, muz, elma, badem, fındık gibi besinlerin içerisinde prebiyotik açısından zengindir.
 •  

Akne Tedavisi Nasıl Sonuçlanır?

 • Akne tedavisi ve sivilce lekelerinden kurtulmak için Cinik Polikliniği’nin uzman doktorları tarafından uygulanan cilt yenileme ve fraksiyonel lazer işlemlerini yaptırabilirsiniz. Bu sayede kısa süre içerisinde daha pürüzsüz ve lekesiz bir cilde kavuşabilirsiniz. Gerekli işlemler için polikliniğimizi ziyaret edebilir ücretsiz cilt taraması yaptırabilirsiniz. Cilt sağlığınız için size özel olarak uygulanacak programa dahil olabilirsiniz.

Leave a comment

Mesaj Gönder
1
Canlı Destek
Scan the code
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?