Lektin Nedir?

Lektin, hayvan ve bitkilerde olan bir protein çeşididir. Çoğu hayvansal ve bitkisel gıdalar lektin içerir fakat yalnızca %30 kadarı önemli derecede lektin içermektedir.

Lektinler, bazı kişilerde olumsuz etkilere sebep olabilir. Tabi ki lektin içeren gıdanın ne aralıklarla tüketildiği ve nasıl tüketildiği de önem arz ediyor. Birçok lektin formu vardır. Bunların tüketimi genellikle zararsızdır ancak bazı kişilerde sağlık üzerinde olumsuz etkileri görülebilmektedir.

Lektin Zararları Nelerdir?

Lektininin tüketildiği miktar çok önemlidir. Fazla tüketilmediği zaman vücuda birçok faydası olan bir protein grubudur. Fazla miktarda tüketildiğinde kişilerde zarar ve yan etkiye sebep olabilmektedir.

Lektin Hassasiyetinin Belirtileri

Şişkinlik/Gaz

Mide kramp ve mide bulanmaları

Diyare

Bulantı ve kusma

Geçirgen bağırsak sendromu

Lektin içeren besinler yedikten sonra ortaya çıkan cilt kızarmaları ve kaşıntı

Depresyon/Yorgunluk

B12 vitamini emilememesi

Kilo problemleri

Lektin İçeren Besinler Nelerdir?

Lektin içeriği en yüksek olan (çiğ formda) besinler:

Kırmızı barbunya fasülyesi: Bu gıda, çiğ veya az pişmiş şekilde tüketildiğinde midede bulantı, kusma ve ishale sebep olabilir. Çiğ kırmızı barbunyada yüksek düzeyde lektin bulunur.

Buğday: Ham buğdayın lektin içeriği çok yüksektir ve glisemik indeksi oldukça yüksektir. İşleme ve pişirme yöntemleri ile içerdiği lektinlerin ortadan kaldırıldığı belirtiliyor.

Soya Fasülyesi: Soya fasülyesinde yüksek miktarda lektin bulunur. Buna ek olarak soya fasülyesi iyi bir protein kaynağıdır. Soya fasulyesinin pişirilmesi lektin içeriğini kaybetmesini sağlar. Bu nedenle yeterince ve yüksek sıcaklıkta güzelce pişirilmelidir.

Domates: Yapılan araştırmalarda, domatesteki lektinlerin bağırsak duvarına bağlandığı gözlemlenmiştir, fakat herhangi bir hasara neden olmadıkları belirtilmiştir.

Diğer lektin içeren besinler: Fıstık, patates, baklagiller (nohut, barbunya mercimek gibi), süt ve süt ürünleri, arpa, pirinç, kinoa gibi tahıl ürünleri, kabak, biber.

Lektin Hassasiyeti Nedir?

Bazı geçmeyen semptomlar lektin hassasiyetiniz olduğunu gösterebilmektedir. Bu semptomlar; halsizlik, şişkinlik, geçmeyen baş ağrıları, uyku düzensizliği, yorgunluk gibi olabilir. Bazı kişilerde birtakım lektin duyarlılıkları görülebilir. Bu kişilerde lektin tüketimi sürekli olursa bağırsak duvarı hasar görür. Hasar gören bağırsak duvarı kana zararlı toksinlerin girişine neden olabilir. Bunun sonucunda kişilerde kilo alma, eklem ağrıları, inflamatuar rahatsızlıklar görülebilir. Bunun yanı sıra bazı çalışmalarda lektinin kişilerin vücudunda insülin direncine neden olduğu ve bu yüzden de aşırı kilo alımına yol açtığı gözlemlenmiştir.

Dyt. Sanem Kimyon

Leave a comment

Mesaj Gönder
1
Canlı Destek
Scan the code
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?