22 Haziran 2023

Besin intolerans testi, kişinin belirli yiyeceklerdeki bileşenlere karşı hassasiyeti olup olmadığını belirlemek için kullanılır.

Besin İntoterans Testi Gıda Alerji Testinden Farkı Nedir?

Alerji testlerinde immünglobülin E (IgE) denilen bir madde araştırılıyor fakat bağışıklık sistemine yönelik gıda intoleransı testinde ise immünglobülin G (IgG) araştırılıyor. Gıda alerjilerinde besinler diyetten çıkarılır ve bir daha yerine konmaz.

Besin İntoleransının Belirtileri

Ciltte kızarma, egzama, midede reflü, ishal, kabızlık, kronik yorgunluk, migren atakları ve sürekli uyku hali durumu bulunan kişilerde besin intoleransından şüphelenilebiliyor. Ayrıca sürekli diyet yapıp bir türlü kilo veremeyen kişiler de gıda intoleransı yönünden değerlendirilebilir.

Diyet Yapmak İsteyen Kişiler Testi Kullanabilir Mi?

Kişinin kan şekeri normal seviyedeyse, düzenli fiziksel aktivite yapmasına rağmen kilo veremiyorsa bir veya birkaç besin grubuna intoleransı olabilir. Böyle bir durumda kişi besin intolerans testi yaptırırsa kilo vermesini engelleyen, metabolizmasını yavaşlatan ve hızlandıran besinleri öğrenmiş oluyor. Böylelikle ona iyi gelmeyen besinleri de diyetten çıkarmış oluyoruz.

Besin İntolerans Testi Nasıl Uygulanır?

Danışandan 1 tüp kan alınır. Alınan bu kan laboratuvara gönderilip incelenir ve sonuçlar belli olur. Çıkan sonuç, kişinin hangi besinlere hangi seviyede ne kadar duyarlı olduğunu ortaya çıkarır. Her besine olan duyarlılık seviyesi aynı olmaz. Bazı besinlerin tüketilmesi sonucunda deri hastalıkları meydana gelirken, bazıları ise daha hafif belirtiler gösterebilir. Bu konuda ki hassasiyetinizi test etmek için Cinik Polikliğini uzmanlarından yardım isteyebilirsiniz.

                                                                                 DİYETİSYEN

                                                                                SANEM KİMYON

Leave a comment

Mesaj Gönder
1
Canlı Destek
Scan the code
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?