5 Nisan 2023

Diyet yaparken başarılı olmanın sırrı ne yapmak istediğiniz ile şuan ne yaptığınız arasındaki farkı görebilmek ve bu çelişkiyi çözebilmektir. Yani aslında gerçek amacınız ve arzunuzu keşfetmek temele inmek ve sabırlı olmak oldukça önemlidir.

Diyet Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli

Beslenme uzmanı yardımı ile doğru vücut analizi yaptırın

Hedefinizi belirlediniz ve artık başlamak için hazırsanız, yapmanız gereken ilk şey beslenme uzmanına danışmaktır. Uygulanacak olan diyetin eşsiz olması elzemdir. Kişiye özel değil de genel geçer programları uygulanması kilo vermeyi zorlaştırır hatta tehlikeli bile sayılabilir. Zaten bu kişilerin büyük çoğunluğu verdiği kiloları bir süre sonra tekrar geri almaktadır. Kısacası, ideal kilonuza gelmek istiyorsanız ilk önce bir beslenme uzmanı yardımı ile kendi vücudunuza özel bir programa başlamalısınız.

Kendinize gerçekçi ve net hedefler koyun

En önemli olan ikinci şey ise belirsizliklerden uzak bir şekilde hedefinizi netleştirmeniz ve kendinize gerçekçi yaklaşımlarda bulunmanız. Eğer hedefi doğru kurmazsanız yüksek ihtimalle başarısızlık ile sonuçlanacaksınız. Bu yüzden kendinize küçük hedefler koymak diyetinizde başarılı olmanız için oldukça önemlidir.

Sık sık tartılmayın

Genellikle sık sık tartılan kişiler diyetinden çok hızlı sonuç bekleyen kişiler olur. Diyet yapan sağlıklı kişilerin kilo kaybı ayda ortalama 4-6 kilodur. Yani sağlıklı bir diyette haftada ortalama 1-1,5 kilo kaybı normaldir. Tartılma sıklığı haftada bir, sabahları aç karına olmalıdır. Gün içerisinde farklı saatlerde tartılmak doğru sonuç vermeyeceği gibi kişide motivasyon kaybına sebep olacaktır

Pozitif olun, motivasyonunuzu kaybetmeyin

Diyet yapan kişinin kendisini hayattaki güzelliklerden uzak hissetmek yerine, beslenme sistemini oturtmaya başladığı için ve sağlıklı beslendiği için hayattaki güzelliklere daha da yaklaştığını bilmesi gerekir. Bazen süreç istenilen şekilde gidemese de verilen her kilo onu hedefe yaklaştırdığı için sevinmelidir yani bardağın dolu tarafından bakılması, kişinin motivasyonunu kaybetmemesi için başarılı olması için önem taşımaktadır.

Kendinizi ödüllendirin

Hedefinize yaklaşmaya başladıkça, kendinize küçük küçük ödüller koyun. Mesela yaşam koçunuz ile birlikte bir tatlı kaçamağı veya çok sevdiğiniz bir kıyafeti satın alarak kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

Pes etmeyin

Hedefinizi belirlediniz, diyetinize başladınız ve motivasyonunuz yüksek. Bu esnada bazen vücut durağan hala geçer ve kilo verme gibi durumlar olur. Bu durum normaldir. Böyle bir durumun normal olduğunu kabullenip aynı motivasyonda devam edilmelidir.

En İyi Diyet Uzmanlarına Nasıl Ulaşabilirim?

Sağlıklı bir yaşam için Cinik Polikliğini uzmanları tarafından hazırlanan diyet listesi ile başarılı olabilirsiniz.

Leave a comment

Mesaj Gönder
1
Canlı Destek
Scan the code
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?