30 Mayıs 2023

Selülit Nedir?

Öncelikle selülit, erkeklerde pek görülmeyen, kadınların ise yaklaşık %90-95’inde genellikle kalça, basen, arka bacak ve üst bacaklarda oluşan vücuttaki kolajen ve elastinin yapısının bozulması sonucu ortaya çıkan portakal kabuğu görünümlü bir dolaşım bozukluğu problemidir.

Selülit Neden Oluşur?

Selülitin oluşumunda tek bir neden yoktur. Genetik faktörler, hormonal sebepler, aşırı ve dengesiz beslenme, hızlı kilo alıp verme ve hareketsiz yaşam gibi sebepler yüzünden kişilerde selülit görülebilir. Bununengellenmesi ve yeni selülitlerin oluşmaması için doğru beslenme çok önemlidir.

Selülitten Kurtulmak İçin Neler Yapılabilir?

Doğru yöntemler ve tedaviler ile bu rahatsızlığın oluşumunu büyük oranda azaltabilirsiniz.

Selülit sadece kilo almaya bağlıdır veya hızlı kilo verirsem bu görüntüden kurtulurum diye düşünüyorsanız bu yanlış bir algıdır. Tam tersi, hızlı bir şekilde kilo vermek hem sağlığınızı olumsuz etkiler hem de deri deformasyonuna yol açar. İyi bir beslenme programı cildi ve bağ dokusunu sağlıklı ve elastik tutmaya yardımcı olur.

Yapmanız gereken en önemli şey kendinize sağlıklı bir beslenme planı oluşturmaktır. Bu beslenme planında tüm besin gruplarından dengeli bir şekilde tüketmek oldukça önemlidir. Sağlıklı beslenme programınızın yanında düzenli fiziksel aktivite de yapmak vücut yağınızın ideale inmesinde, selülite yatkın bölgelerin (basen, kalça, bacaklar gibi) güçlenmesi ve yağ dokusunun kaybı için oldukça önemlidir. Vücundunuzu tanımak için vucüt analizi yaptırabilirsiniz.

Selülitlerden Kurtulmak İçin Tüketmeniz Gereken Gıdalar

  • Karbonhidrat seçiminizi doğru yapın. Beyaz unlu ekmek ve makarnalar yerine tam tahıllılara geçiş yapın.
  • Açlık hissi hissettiğinizde ilk önce büyük bir bardak su için ve yarım saat bekleyin. Hala açlık hissediyorsanız öğününüzü hafif başlatın ve yavaş yavaş yiyin.
  • Canınız atıştırmalık çektiği zaman paketli gıdalara yönelmek yerine tercihinizi meyveden yana kullanın.
  • Hem selülit görünümünü gidermek için, mutlaka haftada en az 2 kez omega-3 tüketin.
  • Gün içerisinde her öğünün yanında mutlaka salata tüketin.
  • Günde en az 2 porsiyon çeşitli renkli mevsim sebzelerini özellikle kırmızı ve mor renkli sebzeleri (antioksidan yönünden zengin besinler) beslenmenize dahil edin.
  • Yemeklerinizde kızartmalardan uzak durun.
  • En önemli maddelerden birisi de bol bol su tüketimi. Dolaşım sisteminizin düzenli çalışması için gün içerisinde en az 2 litre su içmeye özen gösterin.
  • Asitli ve şekerli içeceklerden uzak durun ve alkol alımınızı sınırlandırın.

Selülit tedavisi için uzmanlarımızdan görüş alabilirsiniz. Ücretsiz muayene ve analiz için Cinik Polikliniği danışmanlarından randevu alabilirsiniz.

Leave a comment

Mesaj Gönder
1
Canlı Destek
Scan the code
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabiliriz?